Ma, március 1-jén kezdődik a tavasz. Legalábbis a meteorológiai tavasz a mai nappal veszi kezdetét. Ez az év 60. napja a Gergely naptár szerint. A római és a Julián naptárban ez az új év első napja.
Több jeles esemény is történt ezen a napon, híres és hírhedt ember születtek és haltak meg. (Érdemes utánanézni ITT.) Ebben az évben pedig erre a napra esik hamvazószerda, tehát kezdetét veszi a böjti időszak.
Sem a Magyar Néprajz köteteiben, sem Bálint Sándor Ünnepi kalendáriumában nem találunk arra utalást, hogy március első napjához bármiféle magyar néphagyomány kapcsolódna.
Ezzel ellentétben a környező országokban többféleképpen is “megünneplik” ezt a napot. Bulgáriában március 1-je Baba Marta napja, ez a nap jelenti a bolgárok számára a tavasz kezdetét. Ilyenkor piros és fehér fonalból készült martenicát ajándékoznak egymásnak.
A piros szín a gonosz erők távoltartására szolgál, a fehér szín az egészség, az erő és a boldogság jelképe. A népszokás szerint, amikor az ember az első fecskét vagy gólyát megpillantja, leveszi a március elsején feltűzött martenicát, amelyet felköt egy faágra vagy egy kő alá rejti, és azt mondja: “Vidd el a tél nehézségeit, és hozd el a tavasz szépségét!”
A bolgárok Baba Martát egy nagyon szeszélyes idős hölgynek tartják. Ez a márciusi időjárással függ össze, ami Bulgáriában ebben a hónapban igen változatos. Ehhez kapcsolódik ama népszokás is, mely szerint március 1 sötét hajnalán, még mielőtt beköszönt a hónap, csak a leányok kelnek fel, hogy ők fogadják a szeszélyes öregasszonyt, hogy az egész hónap vidám és nevetéssel teli, az idő pedig meleg és szép legyen. (Forrás: http://www.bolgarok.hu/index.php?id=1216)
Romániában is tavaszköszöntő nap a mai. Március 1-jén a férfiak a leányoknak, nőknek, asszonyoknak márciuskát, azaz mărțișort ajándékoznak. A márciuska a szerencse, az öröm, a szeretet vagy a szerelem szimbólumai. A piros zsinór a tavaszt, a fehér a telet jelképezi.
Eredetileg márciuska tulajdonképpen egy arany- vagy ezüstérme, amit egy fehér és piros színű, összesodort cérnára kötöttek. Ezt a gyerekek a nyakukban hordták, amolyan szerencsehozó amulettként. A lányoknak tizenkét napig kellet viselniük nyakukban, majd hajukba tűzték mindaddig, amíg a gólyák meg nem érkeztek, vagy amíg ki nem virágzott az első fa. A zsinórt ekkor a kivirágzott fára bogozták, levették róla az érmét, és sajtot vásároltak belőle, hogy egész évben hamvas bőrű, szép lányok maradjanak. (Forrás: http://szekelyhon.ro/magazin/haromszeken-el-a-marciuska-hagyomanya/print)
Számomra is egyértelműen a tavasz beköszöntét jelenti március 1-je. Ezért is készítettem már most tavaszköszöntő díszeket. S mivel számomra a tavaszhoz hozzátartozik a tulipán, ami nem mellesleg a kedvenc virágom is, ezért készültek csak tulipándíszek a Műhelyben.
Minden tulipánt egy-egy Galga-menti hímzéssel fűszereztem. A Galga-mentén élünk, egy olyan térségben, amely az itt élő többféle nemzetiség által nagyon színes hagyományokban, szokásokban. Azonban, véleményem szerint, méltatlanul elfeledett, háttérbe szorított más térségekhez viszonyítva. Ezért is vettem a bátorságot és kicsit újragondolva a mintákat rácsempésztem egy-egy tulipánra. A tulipán mint hímzési vagy díszítési motívum nem igazán jellemző erre a vidékre. Erről tanúskodik Petrás Anna Galga-menti hímzéstervek c. gyűjteménye is, ami inspirációul szolgált a tulipánok díszítésének megalkotásánál. Viszont a tulipánokon nagyon szépen mutatnak ezek a minták, mint azt az alábbi kép is bizonyítja.
Én ezzel köszöntöm a tavaszt!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: