EmeskeRemeke

Ha a hegy nem megy Mohamedhez…

Nemrég készítettem egy babajátékot a KONTRASZTOK sorozat első elemeként, csak úgy, saját szórakozásra.

Eddig ezek a fafigurák két kis fakocsiban pihentek, azonban a falapok már nem férnek bele a kocsikba, így valamilyen tároló alkalmatosságot kellett nekik találni. Papírdoboz, cipősdoboz számtalan van itthon, de azok élettartama valami oknál fogva a gyerekszobában igencsak rövid. Így valami strapabíróbb megoldást kellett találni.

Mivel többféle színes és egyszínű anyag van jelenleg itthon, de nem találtam közöttük olyat, amiből el tudtam volna képzelni ezeknek a figuráknak egy zsákocskát, gondoltam, festek magamnak olyat, amilyet szeretnék. Ehhez első körben számba vettem, milyen textilfestékek vannak itthon. Sárgát, zöldet, fehéret, feketét és szürkét találtam. A választék nem valami bő, de a jelen ötlethez épp elég.

Leszabtam a számomra megfelelő méretű anyagdarabot és kiválasztottam néhány fafigurát, amit a mintához szeretnék majd használni.

Most nem a körberajzolós és aztán kifestős módszert alkalmaztam az anyagdarab dekorálására, hanem nyomdáztam: a fafigurák egyik oldalát befestettem textilfestékkel, majd rányomtam az anyagra. Így nem lettek a figurák olyan egyöntetűek, de nem is szerettem volna, hogy olyan legyen. Mivel a textilfestékek vízbázisúak, könnyen le is tudtam mosni a figurákról.

Hagytam egy éjszakát száradni, majd másnap magas hőfokon átvasaltam. A vasalás után pedig megvarrtam belőle a zsákocskát.

Tehát, ha a hegy nem megy Mohamedhez, Mohamed megy a hegyhez – tartja a mondás. Vagy: ha nincs itthon olyan anyagod, amit elképzeltél, fess magadnak!

Super40

Minden Wall-E-val kezdődött. Pontosabban egy Lego Wall-E-val.

 

 

Egyik kedvenc animációs filmjeink közé tartozik a kis robot története, ezért, mikor karácsony környékén megláttam a Lego Store-ban, azonnal beleszerettem, és persze azonnal jött is az ötlet hozzá, hogy nála tökéletesebb 40. születésnapi ajándék nem is létezik. A többi ötlet pedig már hozta egymást.

40. Szép kerek szám. Életközép, mondják sokan. Én a 30-at is nehezen éltem meg, ezért a 40-be alig merek belegondolni. Még szerencse, hogy addig még van jó pár év…

De lehet belőle csinálni Super40-et is. Például így:

A Wall-e és ez a Super40 lett végül az alapja egy 40. születésnapnak. Az alapgondolat tehát a következő volt: játék és retro.

Játék. Soha nincs késő játszani, játékra mindig van idő, az élet egy játék, játékkal gyorsabban telik az idő. Ilyen és ehhez hasonló okosságok jutottak eszembe, mikor a játékokat terveztem, készítettem a nagy napra. Mivel a baráti körben szinte mindenki már gyerekes, így az örök és megunhatatlan Scrabble-ön kívül (azért készülten Jengaval, Pentagoval, Betűtoronnyal és Blokus-szal is) a fiatalabb korosztályra is gondolni kellett. Számukra kültéri játékokat gondoltam ki: ugróiskola, társasjáték, kugli, célbadobás. Természetesen mindegyiket próbáltam úgy kialakítani, hogy egy kis újrahasznosítás is legyen benne.

A kuglihoz kiürült pet palackokat használtam fel. Kiöblítve vizet töltöttem a különböző méretű flakonokba, amit ételfestékkel színeztem meg. Majd keményre fújtam egy kisebb labdát, és készen is volt a játék. (Sajnos a nagy sietségben kép nem készült a palackkugliról, de az ötlet INNEN elleshető.)

A célbadobóshoz a régóta halmozódó fém dobozokat használtam fel. Mindegyik dobozt különböző színű kartonnal vontam be, majd a 40-hez valahogyan kapcsolódó számokat ragasztottam rá. A gyerekek kis labdákkal és frizbivel próbálták leütni a dobozokat.

Mivel szép és száraz időnek ígérkezett, így a járdára rajzoltam egy társasjátékot is. A bábukhoz köveket használtam, amelyeket előtte akrill festékkel festettem be. A dobókocka egy nagy fakocka lett, aminek minden oldalát más-más színűre festettük Manóval, majd rápingáltuk a pöttyöket is.

És persze az ugróiskola, egy Super40-es végcéllal.

A játék rész ezzel ki is lett pipálva. Következhetett a retro vonal.

Itt most kicsit magyarázkodnék. Talán pejoratív tartalma van annak a szónak, hogy “retro”. A jelen szituációban pedig talán méginkább. A jelen szituációra pedig azt értem, hogy egy alig 30-as a már 40-est retronak nevezi. Nem, szó sincs erről. Számomra a retro valami múltbélit jelent, jelen esetben a Super40 szülinapot tekintve pedig a múltbéli jó dolgok egyvelegét. Mint a játék például. Ugyanis tudva azt, hogy a Super40 szülinap résztvevői nyaranta egész álló nap rúgták a bőrt, telente pedig naphosszat kártyáztak, úgy gondolom, a játék elengedhetetlen tartozéka egy ilyen eseménynek.

Magát a Super40-est ismerve pedig talán annyi megosztható a tisztelt olvasóval, hogy minden egyes születésnapi bulin gyerekként, fiatalként ott volt. Ez lett a retro vonal alapja. Meginterjúvolva Őt arra voltam kíváncsi, hogy a születésnapi bulikon mi volt általában a menü. “Szendvics, kekszszalámi és dobostorta” – jött a válasz. Az első két tételnek nagyon megörültem: mi sem egyszerűbb, mint elkészíteni néhány szendvicset és összeállítani egy kekszszalámit. Tökéletes elfoglaltság a Super40 szülinap miatt izgatott hétéves számára.

A kekszszalámihoz anyukám ősrégi receptjét használtam (végtelen variációja megtalálható ITT), a szendvicseket illetően pedig rábíztam magam az emlékeimre: párizsi, kolbász, tojás, savanyú uborka, piros arany, sajt. Tényleg retros lett.

A dobostorta viszont fejtörtést okozott. Számomra ez a sütemény egy műalkotás, amit sokadszori elkészítésre tud valaki igazán dobostortásra megalkotni. Nekem erre most nem volt időm, így keresni kezdtem valamilyen alternatív megoldást. A megoldás a Főzni egyszerű! blogon jött velem szembe egy pohárdesszert formájában (recept ITT). Mondanom sem kell, a végeredmény mennyei lett és igencsak hamar vált fényképezhetetlenné, úgyhogy mindenkit csak arra próbálok sarkallni, hogy próbálja ki: nagyon egyszerű elkészíteni, a végeredmény pedig nagyon finom lesz!

Mindezt pedig egy kis retro csomaggal próbáltam megfejelni: dunakavics, francia drazsé, golyórágó, krumplicukor, túró rudi, tejkaramella – a Super40-es gyerekkorát végigkísérő édességek.

Azt hiszem, mindent összevetve tényleg szuper lett ez a 40. születésnap!

Kontrasztok 1.

Két napja szabok s varrok. Így ma úgy döntöttem, hogy egy kis pihenőt tartva festek egy kicsit.

Manó évekkel ezelőtt kapott egy kedves barátnőmtől két fakocsit telis-tele fafigurákkal. Heteken keresztül rótta a kilométereket a lakásban hol ezt, hol azt a kocsit húzva, a figuraszállítmányt hol a lakás egyik, hol a másik sarkában ki- és bepakolva. Imádta.

Aztán persze kinőtt ebből a játékból (is). Elajándékozni nem akartuk, mivel minőségi fajáték, így felkerült a polcra porosodni. Egészen a mai napig. Ugyanis ezeket a figurákat felhasználva alkottam ma meg első babajátékomat.

A kisbabák először csak foltokat látnak, fokozatosan tökéletesedik látásuk. Kb. 30-40 cm-re látnak, és a kontrasztos tárgyakat kedvelik. Ebből kiindulva készítettem el a KONTRASZTOK babajáték sorozat első darabját, ezt az árnyjátékot. De ne rohanjunk annyira előre!

A napokban érkezett meg az alapanyag ehhez a játékhoz, pontosabban kis falapocskák.

A fafigurákból kiválasztottam 15 darabot.

A figurákat rárajzoltam a falapokra.

Ezt követően mindegyik figurát fekete akrilfestékkel festettem ki.

Tökéletes kikapcsolódás volt az elmúlt napok szabás-varrása után. Nagyon szerettem készíteni!

KONTRASZTOK – folyt. köv.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!