Mindkét nagymamám a száraztésztát maga csinálta. Emlékszem, ahogy segédkezve nekik álltam az asztal mellett és gyönyörködtem benne, ahogy a nyújtófával szinte hajszálvékony, soha össze nem ragadó tésztát varázsoltak. Az unokák feladata volt ilyenkor a tésztagép kezelése, amivel például a laskatészta készült. Még mindig érzem az orromban a nyers tészta illatát, számban pedig a Margit mama kockatésztájával készült káposztástészta (ez volt a kedvencem, porcukorral természetesen) intenzív ízét. S látom magam előtt, ahogy mama a spór előtt állva csipdesi a csipetkét a krumplilevesbe.
Számomra a tésztagyúrás legjobb pillanata az volt, amikor a munka végén a levágott tésztavégeket a tűzhelyen felmelegített lemezen hólyagosra sütöttük és elmajszoltuk.
Miután napokon keresztül a tisztaszobában száradt a tészta, mama az általa varrt vászontasakokba tette és úgy rakta a spájz száraz hűvösébe. Mikor meghalt, elhoztam ezeket a tasakokat.
Sokáig gondolkodtam, mire is használjam őket. Bár a tasakok mellett a tésztagépe is nálam van, még nem szántam rá magam házi száraztészta készítésre. (Gombócot már készítettem, a száraztészta lesz a következő lépcsőfok.)
A tavalyi nyárig csak a szekrényben álltak a vászontasakok. Ugyanis ekkor kezdtem el őket használni. Mégpedig szárított fűszernövények tárolására.
Az úgy történt, hogy az elmúlt évben végre lett annyi fűszernövényem, hogy nemcsak a kis konyhai fűszertartóimat tudtam megtölteni, hanem tudtam spájzolni is a megszárított növényekből. Papírzacskókba nem akartam betenni a megszárított zöldfűszereket, így befogtam a mama volt tésztás vászontasakjait. És ez milyen jó ötletnek bizonyult! A vászontasakokban tud szellőzni a megszárított fűszernövény, jobban, mint a papírzacskóban, valamint megmarad szép zöld színe is.
Azonban akadt egy kis felhasználási nehézség: miután megtöltöttem a vászonzsákokat, nem tudtam melyikbe mit tettem, így a konyhai fűszertartók újratöltésekor végog kellett néznem az összes zsákot, melyikbe mi is van. Ezt a problémát próbáltam most megoldani textilfestéssel.
Még óvodás volt Manó, amikor egy óvodai könyv- és játékvásár alkalmával szert tettem egy nyomda-betűkészletre. Imádom! Nagyon sokszor, nagyon sokféle felületen használtam már. Textilen még nem. Így ideje volt azon is kipróbálni.
A festéshez most is Pentart terméket használtam. Nagyon szeretem ezt a márkát.
Miután a zsákocskákat egy-egy összehajtott papírlappal kibéleltem, a betűnyomdákra egyenként ecsettel felvittem a festéket, majd rányomtam az anyagra.
Először kételkedtem benne, hogy sikerülni fog, hogy szép, vagy egyáltalán vállalható lesz. Bevallom, az eredmény engem is meglepett.
Utolsó fázisként magas hőfokra melegített vasalóval átvasaltam a zsákokat.
Már csak a zöldfűszerek száradását kell megvárnom és használhatom is mama ezen örökségét!