Bár még nem mutatja úgy igazán jeleit, de visszavonhatatlanul itt az ősz. Az esték és hajnalok már hűvösebbek, az idő esősre fordult, pénteken pedig megkezdődött az iskola. Most ez kicsit rosszul érint. Lehet amiatt, mert idén nem jutottunk el nyaralni, így igazán kikapcsolódni, feltöltődni sem tudtunk. Pedig már hozzászoktunk, hogy a nyári időszakban 2 hétre leeresztve feltöltődünk. De majd jövőre! Addigis töltekezünk a tavalyi fantasztikus nyaralásból.
“Olaszországban minden más, mint Magyarországon” – Manó ezen mondatával indultunk útnak egy péntek este nyaralásunknak. És igaza lett: minden más. És a nyaralás is más lett.
Éjszaka indultunk neki az útnak, mivel nem akartunk hátul nyűgös gyerekkel, elöl ideges szülőkkel utazni. Felváltva vezettünk, az út első felében én, majd Szabi. Manó már az első etapban elaludt. Én azon percen, ahogy az anyósülésre beültem. Így az odaút második feléből csak az autó hőmérőjére emlékszem, pontosabban arra, hogy az induló 24 fokból hirtelen (?) (Szlovénia hegyei között) 14 lett, majd ismét elkezdett kúszni fölfelé a hőfokok száma.
Hajnali 4 körül már az olasz Adria partjainál voltunk, az 5 óra pedig Jesoloban ért minket.
Látni kell a tengert hajnalban! A levonuló dagály, a hullámok hangja, a hűs víz, a szinte hideg homok, a néptelen part, a tengerfelszín és az égalj találkozása… Valami csoda!!!
A parthoz legközelebb eső parkolóban való egy óra alvás után bevettük a tengert! Tapicskoltunk a homokban, begyűjtöttük a part összes kagylóját, ugráltunk a hullámokban… mint gyerekek, élveztük a tengert.
VÉGRE!!! Egy teljes évet kellett várnunk, hogy ismét átélhessük ezt csodát. Mert, bizony, be kell valljuk: nekünk, a síkon élő embereknek a tenger maga a csoda! Itt tudunk ellazulni, itt tudunk feltöltődni.
A következő állomás Velence volt. Mivel az általunk választott időpontban benn a szigeten már egy éjszakára sem volt szállás, így Mestre mellett döntöttünk. És nem bántuk meg. Az a fennséges ebéd és reggeli, amit a szállodában kaptunk… Most is összefut a nyál a számban…
Ebédre természetesen tésztát ettünk. Mi mást?! Lasagnet. Az az omlós házi tészta, az a mennyei besamelmártás… Most is érzem az ízét a számban. A reggelikor pedig a gyümölcsös pana cotta… Az ember a kulináris mennyekben érzi magát Olaszországban. És ez mindenhol így van!
Velencéből/Mestréből San Marinoba vezetett az utunk. San Marinot mindenkinek látni kell!
A várban volt a szállasunk a 3 bástya egyikének a tövében. Mint pókemberek indultunk el felfedezni a várat, a bastyákat, hiszen végig lehet sétálni a várfal peremén. És még a középkorba is visszatérhettünk egy rövidke órára, ugyanis egy társulat épp akkor tartotta főpróbáját. Manó csak ámult a középkor kegyetlenségén, ugyanis a darabban egy fiatal lányt boszorkánysággal vádoltak, pontosabban azzal, hogy az ördögtől vezérelve csábított el egy fiatal papot.
Elmondhatatlanul szép volt az a masfél nap. Olyan csodát, mint ez a parányi ország és fővárosa ritkán lát az ember.
San Marino szerpentineit magunk mögött hagyva belevetettük magunkat a toszkán tájba. Aki nem bírja a hullámvasutazást, az ne vágjon neki a toszkán hegyeknek, szűk hágóknak. A táj, az épületek, az utak elmondhatatlanul szépek.
Fel majd le, majd ismét fel. Így jutottunk el Piombinoba, ahol kompra szállva áthajóztunk Elbára.
Elba egy csudahely! Így, ahogy írom, ahogy olvasod, kedves olvasóm. Ide biztosan még visszajövünk!
Erről a szigetről csak szuperlativuszokban tudok beszélni. Hogy miért? Lássuk csak:
– az idegennyelv-használat miatt – Családunk több nyelven beszél, azonban a “több nyelv” között nincs ott az angol. Olaszországban pedig angolon kívül más idegen nyelven nem értenek, nem beszélnek. Nem úgy Elbán, ahol akár németül is, akár franciául is válaszolnak a szálláshelyeken, kávézókban, de akár az utca emberét is megkérdezve.
– tisztaság – Az elbaiaik híresen büszkék tiszta szigetükre. És itt nemcsak arra kell gondolni, hogy lépten-nyomon találunk szemeteseket. Nemcsak hogy szemetesek vannak elhelyezve még a legeldugottabb tengerparton is, hanem szelektív hulladékgyűjtő kukák, amiket minden nap (!) ürítenek.
– történelem – Elba minden kavicsa történelem. Pontosabban régmúlt idők történeteiről mesél. Nincs olyan hely ezen a kis szigeten, ahol ne történt volna érdekes, jelentős dolog. Vagyis Elba történelme, története nemcsak Napóleonban merül ki!
– tenger/tengerpart – Bár csak az északi féltekét fedeztük fel a szigetnek, ilyen sokszínűséget ritkán lehet tapasztalni ilyen kis területen, ugyanis a természetes homokos parttól kezdve az apró és nagyobb kavicsoson át egészen a sziklás partszakaszokig, minden megtalálható a szigeten.
– utak – Csak gyakorlott vezetőknek ajánlott. Nagyon keskenyek, kacskaringósak. Viszont nagyon jó minőségűek és szerteágazóak, vagyis mindenhova jó úton lehet eljutni.
– sokszínűség – Ezen a kis szigeten van hegy, völgy, tengerpart. Van lehetőség mind az aktív, mind a passzív pihenésre. Mindezek mellett ez a kis sziget bővelkedik saját gasztronómiai sajátosságokban is. Az elbai méz nagyon finom, a bor fantasztikus, az olivaolaj utánozhatatlan, a saját kávéültetvényeikről származó kávé bivalyerős. Éttermei kicsik, családiasak, saját készítésű, “elbai” tésztákkal, ételekkel. Toszkán kerámiáik igazán egyediek, ékszereik a naplemente színeit idézik.
– elbaiság – Hogy mit is jelent ez? Ahhoz el kell menni erre a szigetre, és amint a partra teszi az ember a lábát, azonnal érezni fogja.
Folyt. köv.
Kommentek