EmeskeRemeke

Fenntartható karácsony? Kezdjük kicsiben!

Szél Szilvia wmn.hu-n megjelent írása óta gondolkodom saját, a fenntarthatóság jegyeit viselő karácsonyunkon. Az öko-kertész számos ötletet felsorakoztat a fenntartható karácsonnyal kapcsolatban.

A takarékosság, újrahasznosítás már jó ideje része életünknek. Ezt évek óta beépítem a karácsonyi ajándékozásba is: barátoknak, családtagoknak készítek meglepetéseket újragondolva régi tárgyakat. A karácsonyfánk pedig évek óta egy konténeres fa.

Amin nagyon régóta gondolkodom, az a csomagolás. Be kell valljam, imádok csomagolni, ezzel is személyesebbé téve az ajándékot. Szerintem már a csomagolásból látszik, hogy mennyire fontos számunkra az ajándékozott. Ezért is nézegetem már szeptember óta a különböző csomagolós kreatív oldalakat, videókat. Azonban idén ezen (is) változtatok! A gyerekek ajándékait, valamint azon meglepetéseket, amelyek amúgyis dobozban vannak, nem fogom még egy réteg papírral bevonni. Egy-egy személyre szabott, kézzel rajzolt címkét fogok minden ajándék mellé készíteni, amire ráírom az ajándékozott nevét, hogy mindenki tudja, kinek hozta az ajándékot a Jézuska.

Szél Szilvia említett írásában a következő gondolatok tetszettek a legjobban: “És a gyerek? A kicsi annak örül, amit megfoghat – kisgyerekeknél a varázs a legfontosabb, nincs az az ökológiai szabály, amiért ezt érdemes lenne megtörni… Bár láttam már papírtépésben megfáradt háromévest, akinek az első két ajándék után nem volt energiája örülni. Neki öröm volt a feldíszített fa, a fények, hogy együtt vagyunk – nem tudott már sokkal többet befogadni…” Idén én is ezt próbálom sugallni a tágabb családomnak: a legkisebbünk tényleg annak örül a legjobban, ha csak rá figyelnek, foglalkoznak vele. És ha belegondolunk, minden gyerek ennek örül a legjobban: a közös játéknak, az együtt eltöltött időnek.

És hogy mire lehet még jobban figyelni a fenntartható fejlődés és a karácsony kapcsolatát tekintve? Mindenki saját háza táján szétnézve biztosan talál ezt-azt, amin egy kicsit változtatva  tehermentesítheti bolygónk jövőjét. De addigis érdemes szétnézni a Pinteresten, hiszen ‘fenntartható karácsony ‘ (‘sustainable christmas’) címszó alatt számos ötletet lehet találni.

(Kép forrása: https://inhabitat.com/inhabitots/guide-to-choosing-the-most-sustainable-and-pesticide-free-christmas-tree-possible/)

Beköltözött hozzánk Adventi Manó

Négy évvel ezelőtt, mikor Manó 3 éves volt, készítettem el első adventi naptárunkat. Hagyományosnak nem mondható adventi naptár ez, ugyanis egy ad hoc karácsonyi dekor avanzsálódott adventi naptárrá. Az éppen itthon fellelhető alapanyagokból készült: zöld filc, piros hímzővászon, régi gombok. Nem szerettem volna zsákocskákat vagy valamilyen zsebes naptárt gyártani, hiszen hármunknak, mostmár négyünknek az 48 zsákot jelentene, valamint rengeteg helyet. Így azt találtam ki, hogy mindannyiunknak varrok egy-egy zsákot, amibe majd az ajándékok kerülnek. Így helyet is spórolok és egy kis keretet is adok az egésznek azzal, hogy csak olyan meglepetések kerülnek a zsákokba, amik beleférnek.

Mikor 4 éve Manó december 1-én megnézte a zsákját, örömében így kiáltott: “Jé, járt Adventi Manó!” Azóta hozzánk decemberben éjszakánként Adventi Manó csempészi be az ajándékokat.

Manó lelkesedése az adventi ajándékok iránt mitsem változott, azonban mostmár, hogy iskolába jár, kétkedve fogad el dolgokat. Viszont mi szeretnénk, hogy minél tovább higgye a csodát, ezért idén beköltöztettem Adventi Manót a nappalinkba.

Az ötletet az a számtalan karácsonyi manó adta, amik idén ellepték a közösségi oldalakat. Pontosabban nem is a manók, hanem a cipőjük. Adventi Manó ezen ruhadarabja volt, amit először beszereztem. A többi darab már hozta egymást, mindent megtaláltam az Opitec oldalán.

Nem akartam manóházat építeni, mivel minél titokzatosabbra szerettem volna megalkotni Adventi Manót. Ezért arra gondoltam, a falra spatulából készítek egy ajtót és köré helyezem majd el Adventi Manó tárgyait. Már épp el akartam készíteni, amikor megtaláltam AZ ajtót a Kosárbolt oldalán.

Külön megörültem annak, hogy darabokban van, így saját elképzelésem szerint festhettem meg.

Miután megszáradtak az elemek, faragasztóval összeragasztottam őket.

Miután megszáradt a ragasztó, kétoldalú ragasztóval rögzítettem a falra és elhelyeztem körülötte a manótárgyakat.

És ezzel beköltözött hozzánk Adventi Manó!

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!