EmeskeRemeke

Naptármatricák

Az első Emeske naptárakat bemutató bejegyzésemben ígértem, hogy hozok néhány saját tervezésű naptármatricát is. Mivel még nem tisztázódott bennem, milyen típusú matricákat használnék szívesen a naptárban, ezért inspirálódtam egy kicsit a Pinteresten, ahol számos nagyon ötletes sablont találtam. Az itt található matricarengetegben szinte el lehet veszni. Hiszen akad az egyszerűektől, hagyományosoktól kezdve az igazán szépen megmunkáltakig számtalan lehetőség.

Lássunk néhányat a legegyszerűbbekből:

Bevallom, a kaktuszos a kedvencem ezek közül.

De találunk különböző évszakokat idéző…

…és a naptári ünnepekhez igazodó matricákat is.

Ha pedig nem éppen hagyományos módon szeretnénk naptárunkat díszíteni, akkor erre is találhatunk számtalan lehetőséget. Nekem ezek közül jelenleg a Harry Potteres matricák az egyike a kedvenceimnek.

Viszont egyértelműen a befőttesüveges képecskék viszik nálam a pálmát! Azt hiszem, nem tudom meghazudtolni önmagam.

Azon sok matrica, ami a Pinteresten fellelhető mind szép és jó és használható, azonban egyetlen probléma van velük: 90%-uk angol felirattal készült. Ezért elkezdtem keresgélni a hazai scrapbook oldalakon, hátha találok kívánalmaimnak megfelelő matricákat. Négy oldalt böngésztem át: a scrapbookwebaruhaz.hu-t, a pinkandpaper.hu-t, a scrapbolt.hu-t és a scrapfellow.com-ot. Mind a négy oldal bővelkedik naptárdíszítési matricákban, azonban csak a Scrapbook Webáruházban és a Scrapfellow oldalon találtam magyar feliratokat: míg az előbbiben csak néhányat, az utóbbiban viszont a lehetőségek végtelen tárházát találhatjuk, hiszen egy nem mindennapi Kit Klubot is üzemeltetnek!

Azt hiszem, én megtaláltam a naptármatricáim legmegfelelőbb beszerzési helyét!

Képek forrása: Pinterest.

Egy újabb Ikeahack

A legutóbbi Ikeahack megmozdulásom alkalmával, ígértem, hogy mutatok egy másik Ikea párnahuzat átalakulást/átalakítást.

Most a nappalink kanapéjának párnáit gondoltam újra. Ugyanis a sárga bőr kanapépárnák hűvössége így, télvíz idején nem igazán esik jól az embernek, ezért vettem rájuk is párnahuzatokat, amelyeket először méretre szabtam, majd következett az átalakítás.

Néhány évvel ezelőtt egy pólómat horgolt virágokkal díszítettem. Mivel rengeteget hordtam azt a pólót, így elég hamar tönkre ment. Nem úgy a horgolt virágok! Azok ugyanolyanok maradtak rajta, mintha épp akkor varrtam volna fel őket. Ezért gondoltam, újrahasznosítom őket!

Először arra gondoltam, hogy a virágokat egyszerűen csak felvarrom a párnahuzatra…

…de mikor felhúztam a párnára, akkor olyan snassznak éreztem.

Ezért varrtam a virágoknak szárat is.

A többi párnán pedig a szárakat fogom variálni, hol egy, hol több levelet fogok még varrni, így mindegyik más lesz.

“Boldog Karácsonyt!”, “Édes Otthon”… és társaik

Van egy kedves ismerősöm a facebookon, akinek nagyon kedvelem a bejegyzéseit. Ugyanis időről időre egy-egy magyar helyesírási hibára hívja fel a figyelmet. Elgondolkodtatóak a megjegyzései, hiszen digitális világunkban rengeteg szöveggel találkozunk és rengeteg szöveget hozunk létre, amelynek nagy részét azonnal közzé is teszünk. Ez viszont többször azzal jár, hogy át sem olvasva, vagy csak felületesen átfutva kerülnek ki kezeink közül a szövegek. Egy-egy elütés talán fel sem tűnik a szöveg fogyasztójának, azonban a helyesírási hibák igenis zavaróak lehetnek. Bevallom, személy szerint már többször jártam úgy, hogy egy általam kedvelt blogot egyre ritkábban, majd egyáltalán nem látogattam/olvastam, mivel annyira zavart a sok helyesírási hiba. Ezért is próbálok kínosan ügyelni saját szövegeim helyesírására, és még így is nem egyszer becsúszik egy-egy elütés.

Azonban mióta egyre többet kreatívkodom és egyre több kreatív oldalt és webshopot látogatok, sokkal jobban zavarnak a helyesírási hibák. Ami pedig ezen bejegyzés megírására sarkallt, az az “Édes Otthon” táblácskák és a “Boldog Karácsonyt'” dömping. Igen, így írva.

Az ünnepek közeledtével szerettem volna néhány kis figyelmességet készíteni, amelyhez a beillesztett fotókon is látható, vagyis hasonló feliratú fa táblácskákat szerettem volna felhasználni. Azonban a kézműves webshopokban csak a képeken is látható leírt módon találtam táblákat. És így biza helytelenül van írva! Ugyanis A magyar helyesírás szabályai szerint, pontosabban a szabályzat 12. kiadásának 142. pontja alapján a “közszavakat kis kezdőbetűvel írjuk, a tulajdonneveket pedig mindig naggyal.” De folytassuk tovább a szabályzat tanulmányozását a 143. ponttal, mely szerint a “közszavakat mondat belsejében, szótárakban, szavak felsorolásában általában kisbetűvel kezdjük, például: szeret, virágzik; elnök, ország, polgár; drága, fenséges; három, kevés; ami, bármennyi; itt, most; és, jóllehet; ejha, nahát, ugye.

Erős érzelmi töltésük ellenére általában kis kezdőbetűvel írjuk a magasztos tartalmú, kellemes hangulatú és jelentésű szavakat is, például: béke, család, édesanya, élet, haza, szabadság, szerelem, tavasz.”

Tehát az “Édes otthon”-ban az “otthon”-t mindig kis kezdőbetűvel írjuk! Mindig!

De menjünk tovább. A szabályzat a 144. pontban kitér az ünnepekre is: “Kis kezdőbetűvel írjuk az ünnepek, a nevezetes napok, időszakok, a történelmi események nevét, például: a magyar kultúra napja, május elseje, március tizenötödike, nemzeti ünnep, a víz világnapja; anyák napja, farsang, hanuka, húsvét, karácsony, mindenszentek, nagyböjt, ramadán; a bécsi kongresszus, a francia forradalom, a honfoglalás, a mohácsi vész, az ónodi országgyűlés, a szabadságharc.” Még akkor is, ha ezen ünnepek érzelmi töltete igen nagy.

De a “Boldog karácsonyt!” kapcsán nemcsak a fa táblácskák feliratai riasztottak el, hanem az általam kedvelt és követett kreatív oldalak ünnepi üdvözletei is. Ugyanis egyetlen jókívánság kivételével (amely a szepitokmagazin.hu oldalon található) minden oldal adminja nagy kezdőbetűvel írt ki oldalára a “Boldog karácsonyt!” “karácsony”- ját.

Mindez talán csak engem zavar, engem, aki felbecsülhetetlenül sok szöveget fogyaszt minden nap. De hátha mégsem…

A magyar helyesírás szabályainak 12. kiadása elérhető itt: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh12. Érdemes néha átfutni!

Képek forrása: Pinterest.

Az első Emeske naptárak

Évek óta figyelem a Masnis lányok blogját. Naptáras háttérképeiket számtalanszor használom én is az asztali gépemen, mivel nagyon szépek, inspirálóak, kellemesek. Emellett van saját, papír alapú naptáram, van egy családi google naptárunk és persze az elmaradhatatlan, hűtőre feltűzött naptárt is alkalmazzuk. Ezen a naptáron minden családtagnak megvan a saját színe, amivel a rájuk vonatkozó programok vannak feljegyezve.

Tavaly sikerült szert tennem egy olyan hűtőnaptárra, aminek a használata nagyon bevált mindannyiunk számára. Azonban idén, mire észbe kaptam volna, elfogyott, és egyetlen webes felületen sem találtam olyat, amilyet szerettem volna. Ekkor olvastam Panyi Zsuzsi bejegyzését, amelyben néhány ingyen letölthető naptárt sorakoztat fel. Ekkor fogalmazódott meg bennem is az elhatározás, hogy erre az évre készítsek egy saját naptárt, ami minden szempontból megfelel az idei elképzeléseimnek. Így született meg az első Emeske naptár!

Kétféle típust készítettem. Az egyik egy fekete-fehér tervezőnaptár, amelyet mindenki saját ízlése szerint dekorálhat matricával, dekortapasszal, rajzokkal.

A másik típusnál már megjelenik egy-egy háttérkép is.

Mindkét verziónál a naptár rész mellett található egy külön rész, amelybe az elintézendő dolgokat lehet feljegyezni, illetve egy Tedd meg! sáv is helyet kapott minden hónapnál, ahova akár motivációs mondatokat, apró üzeneteket is írhatunk a családunk részére.

A következő lépes ezen naptárakon való finomítás lesz, és az is megfogalmazódott a fejemben, hogy készítek hozzájuk matricákat is, amivel az ismétlődő tevékenységeket és programokat lehet majd jelölni. Hamarosan mutatom ezeket is!

A fekete-fehér tervezőnaptár letölthető INNEN, a színes háttérképpel készült pedig INNEN.

Csináld magad! társasjáték

Mielőtt bemutatnám az idei évre tervezett új projekteket, néhány, a tavalyi év végén készült remeket szeretnék megosztani.

Az elmúlt év végén ritkábban jelentkeztem. Az Emeske Műhelyt is elérte a karácsonyi, év végi hajrá, így kevesebb idő jutott a blogra. De ami késik, nem múlik. Így most, míg belerázódunk az évbe, megpróbálom pótolni az elmaradottakat.

A Műhelyben készült titkos ajándékok közül talán erre, a most bemutatásra kerülő Csináld magad! társasjátékra vagyok a legbüszkébb. Ugyanis amellett, hogy igencsak kihívást jelentett, nagy szeretettel készítettem.

Jóideje nézegettem már a különböző Csináld magad! csomagokat. Többször elhatároztam, hogy rendelek, de aztán úgy voltam vele, hogy én is el tudom készíteni, akár magát a Csináld magad! csomagot is. Ezért is szántam rá végül magam, hogy készítek egy saját csomagot és egy olyan, számomra kedves embert ajándékozok meg vele, aki hihetetlenül kreatív.

Az elkészítést a megfelelő vászon kiválasztásával kezdtem. Napokon keresztül nézegettem a különböző textileket kínáló oldalakat, míg végül a Bubulákovo anyagai mellett döntöttem.

A kiválasztott, textillel bevonandó doboz részeit lemérve leszabtam az anyagokat, majd textilragasztóval bekentem a dobozokat és rásimítottam a textileket.

Száradás után, ahhoz hogy eltüntessem a dobozok belső részében az anyagvégeket, méretre vágtam, majd beragasztottam egy kartondarabot a dobozok aljába.

A doboz alsó részébe ragasztottam egy színes fotokartont is.

Ezután beletettem a társasjáték elkészítéséhez szánt eszközöket.

A doboz tartalma így ez lett:

     – 6 db fa bábu
     – 12 színű tűfilc
     – 8 színű festék
     – festékkeverő tálka
     – 6 db különböző ecset
     – 4 ív szürke karton
     – 4 ív fehér karton
     – 4 ív fehér matrica
     – 7 db különböző dobókocka
     – textilszalag

Nagyon kíváncsi vagyok, milyen társasjáték fog születni.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!