Van egy kedves ismerősöm a facebookon, akinek nagyon kedvelem a bejegyzéseit. Ugyanis időről időre egy-egy magyar helyesírási hibára hívja fel a figyelmet. Elgondolkodtatóak a megjegyzései, hiszen digitális világunkban rengeteg szöveggel találkozunk és rengeteg szöveget hozunk létre, amelynek nagy részét azonnal közzé is teszünk. Ez viszont többször azzal jár, hogy át sem olvasva, vagy csak felületesen átfutva kerülnek ki kezeink közül a szövegek. Egy-egy elütés talán fel sem tűnik a szöveg fogyasztójának, azonban a helyesírási hibák igenis zavaróak lehetnek. Bevallom, személy szerint már többször jártam úgy, hogy egy általam kedvelt blogot egyre ritkábban, majd egyáltalán nem látogattam/olvastam, mivel annyira zavart a sok helyesírási hiba. Ezért is próbálok kínosan ügyelni saját szövegeim helyesírására, és még így is nem egyszer becsúszik egy-egy elütés.
Azonban mióta egyre többet kreatívkodom és egyre több kreatív oldalt és webshopot látogatok, sokkal jobban zavarnak a helyesírási hibák. Ami pedig ezen bejegyzés megírására sarkallt, az az “Édes Otthon” táblácskák és a “Boldog Karácsonyt'” dömping. Igen, így írva.
Az ünnepek közeledtével szerettem volna néhány kis figyelmességet készíteni, amelyhez a beillesztett fotókon is látható, vagyis hasonló feliratú fa táblácskákat szerettem volna felhasználni. Azonban a kézműves webshopokban csak a képeken is látható leírt módon találtam táblákat. És így biza helytelenül van írva! Ugyanis A magyar helyesírás szabályai szerint, pontosabban a szabályzat 12. kiadásának 142. pontja alapján a “közszavakat kis kezdőbetűvel írjuk, a tulajdonneveket pedig mindig naggyal.” De folytassuk tovább a szabályzat tanulmányozását a 143. ponttal, mely szerint a “közszavakat mondat belsejében, szótárakban, szavak felsorolásában általában kisbetűvel kezdjük, például: szeret, virágzik; elnök, ország, polgár; drága, fenséges; három, kevés; ami, bármennyi; itt, most; és, jóllehet; ejha, nahát, ugye.
Erős érzelmi töltésük ellenére általában kis kezdőbetűvel írjuk a magasztos tartalmú, kellemes hangulatú és jelentésű szavakat is, például: béke, család, édesanya, élet, haza, szabadság, szerelem, tavasz.”
Tehát az “Édes otthon”-ban az “otthon”-t mindig kis kezdőbetűvel írjuk! Mindig!
De menjünk tovább. A szabályzat a 144. pontban kitér az ünnepekre is: “Kis kezdőbetűvel írjuk az ünnepek, a nevezetes napok, időszakok, a történelmi események nevét, például: a magyar kultúra napja, május elseje, március tizenötödike, nemzeti ünnep, a víz világnapja; anyák napja, farsang, hanuka, húsvét, karácsony, mindenszentek, nagyböjt, ramadán; a bécsi kongresszus, a francia forradalom, a honfoglalás, a mohácsi vész, az ónodi országgyűlés, a szabadságharc.” Még akkor is, ha ezen ünnepek érzelmi töltete igen nagy.
De a “Boldog karácsonyt!” kapcsán nemcsak a fa táblácskák feliratai riasztottak el, hanem az általam kedvelt és követett kreatív oldalak ünnepi üdvözletei is. Ugyanis egyetlen jókívánság kivételével (amely a szepitokmagazin.hu oldalon található) minden oldal adminja nagy kezdőbetűvel írt ki oldalára a “Boldog karácsonyt!” “karácsony”- ját.
Mindez talán csak engem zavar, engem, aki felbecsülhetetlenül sok szöveget fogyaszt minden nap. De hátha mégsem…
A magyar helyesírás szabályainak 12. kiadása elérhető itt: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh12. Érdemes néha átfutni!
Képek forrása: Pinterest.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: