#műanyagmentesjúlius

Csatlakozva a #műanyagmentesjúlius kihíváshoz/felhíváshoz nemrég készítettem néhány bevásárlózsákot, amibe egy-egy bevásárláskor könnyedén bele lehet tenni a gyümölcsöket, zöldségeket, pékárut stb. (Elérhetőek ITT.)

Azonban a pékárukat tekintve kicsit elbizonytalanodtam, megtorpantam. Mert míg a zöldségeket, gyümölcsöket vagy betesszük a hűtőbe, vagy azonnal elfogyasszuk, addig egy vekni kenyér, kiflik, zsemlék, péksütemények akár több napig is áll(hat)nak, míg elfogyasztásra kerülnek. És mibe tesszük őket, hogy meg ne száradjanak? Műanyag zacskókba!

Ezzel a rossz szokásunkkal akartam végleg leszámolni és a hálós/tüllös zsákok mellett készítettem néhány olyat, amit bátran lehet használni pékáru tárolására. Ezeket teszteltem az elmúlt héten.

Mielőtt még bárki nekem esne, mondván, hogy ez is műanyag alapú, két dolgot szeretnék elmondani.

1. Manapság igen sokan használnak pl. mosipelust. Azonban azt kevesen tudják, hogy a mosipelusokban is ugyanúgy van egy műanyag réteg, ami a vízhatlanságot biztosítja. Ezt a PULnak nevezett anyaggal érik el. A PUL 100%-ban poliészter kötött kelme, alulról vékony poliuretán réteggel bevont textil.

2. Mi nagyon szeretjük a JóKenyér pékárukat. Aki már járt JóKenyér boltban, tudja, hogy papírtasakokat használnak, minden egyes péksüteményt külön tasakba tesznek, amiatt, hogy a pénztárnál könnyebben átláthassák, ki mit vásárol. Ezeket a papírtasakokat is szerettem volna kiváltani az általam készített zsákocskákkal.

És miután kimagyaráztam a bizonyítványom, írnék pár szót arról, mennyire váltak be ezek a tárolók.

A képen látható péksüteményeket a gödöllői JóKenyérben vettem. Az elárusítók minden akadékoskodás nélkül beletették nekem ezekbe a pékárut.

A stanglikat és csokis süteményeket egy nyári napon vásároltam. A jó melegnek köszönhetően mire hazaértünk, a csoki szépen beleolvadt a zsákocskába, de nem foltozott össze semmit. Miután elfogyasztásra kerültek, a zsákokat egyszerűen egy nedve ronggyal kitöröltem.

Az utolsó stanglit a vásárlást követő 5 napon ettük meg. Se kiszáradva, se megpenészedve nem volt.

Amitől tartottam:

a zsákokat vinylből készítettem. Aki dolgozott már ilyen anyaggal tudja, hogy van egy jellegzetes szaga. Féltem, hogy bár többször áttöröltem az anyagot, a pékáru átveszi ezt a szagot. Nos, sem a stanglik, péksütemények ízén, sem a szagukon nem volt érezhető semmi különös.

Nekünk bevált ez a tárolási módszer, de mindenképp készítek PUL anyagból zsákokat, csomagolókat és azokról is beszámolok hamarosan.

Tovább a blogra »